Helal Gıda Belgelendirmesi   

Gıdaların, helal hassasiyeti taşıyan insanlara üretim, ambalajlama, nakil, depolama ve sunum zincirinde güvenilir imkânlarda sunulması son derece önemlidir.

Türk Standartları Enstitüsü tarafından yürütülmekte olan Helal Gıda Belgelendirme çalışmalarında “ TS OIC/SMICC/2011 Helal Gıda Genel Kılavuzu” standardı ve Ürün Belgelendirme Merkezi Başkanlığınca hazırlanmış olan Helal Gıda Belgelendirme Yönergesi hükümleri esas alınmaktadır.

Helal Belgelendirme Standartları;

- TS OIC / SMIIC 1 : 2011 “ Helal Gıda Genel kılavuzu”

TS OIC/ SMICC 2 : 2011 “Helal Belgelendirmesi Yapan Kuruluşlar için Kılavuz “

TS OIC / SMICC 3 : 2011 “ Helal Belgelendirme kuruluşlarını Akredite eden Akreditasyon Kuruluşu Kılavuzu”

Hangi Ürünler Belgelendirilmektedir.

Helal Gıda uygunluk belgelendirmesi işlemi gelecek taleplere bağlı olarak ilgili standardın kapsamında gerçekleştirilmektedir.

Standard kapsamında;

- Et ve Et ürünleri

- Süt ve Süt ürünleri

Yumurta ve Yumurta ürünleri

- Tahıl ve tahıl ürünleri

- Bitkisel ve Hayvansal kökenli sıvı ve katı yağlar

- Meyve, sebze ve Mamulleri

- Şeker ve Şekerleme Mamulleri

- Meşrubat ( Alkolsüz  içecekler )

- Bal ve Yan ürünleri

- Besin takviyeleri

- Genetiği ( GDO ) değiştirilmiş gıdalar

- Gıda katkı maddeleri

- Enzimler

- Mikroorganizmalar

- Ambalaj Malzemeleri

- Gıda Hizmet ve Tesisleri

- Balık ve Balık Ürünleri

Su

- Diğer

Helal Belgelendirmesi yapacak olan ülke kuruluşlarının, SMIIC  tarafından oluşturulmuş olan Helal Gıda Kılavuzunu esas alarak yapacakları belgelendirme işlemi ile tüm ülkeler arasında ticaretin önündeki teknik engellerin kaldırılması sağlanmış olacaktır.

Helal Gıda Uygunluk Belgesinin Faydaları…

Helal Gıda Uygunluk Belgeleri hem üreticiler hem de Helal Gıda hassasiyeti olan tüketiciler için güvenilir bir belgedir. PQCERT Helal Gıda Belgeleri, HACCP ve ISO gibi uluslararası kalite ve güvenlik standartlarına uygun üretimlerin ayrıca İslami şartlara da uygunluğunu göstermektedir.

Helal Gıda Uygunluk Belgeleri ile özellikle ithalatlarında helal gıda arayışında olan ülkelere yapılacak ihracatta yaşanacak sıkıntıların önüne geçilmiş olacaktır. Bu da Helal Gıda Uygunluk Belgesine sahip firmaların Pazar paylarının artması anlamına gelmektedir.

PQCERT Helal Gıda Belgeleri; ürünler, ürünlerde kullanılan katkı maddeleri, hazırlama ve işleme yöntemleri, sağlık ve hijyen şartları ile ilgili tam güvenlik kuralları çerçevesinde tarafsız ve konusunun uzmanı bir kurumdan aldığınız bir hizmeti ifade etmektedir.

Helal Gıda Belgelendirme   ile ilgili teklif almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.